Coop schept ruimte voor innovatie

12 - augustus, 2019

COOP floreert, maar de groei leidt op het hoofdkantoor van COOP Holding in Velp nauwelijks tot stress of hoofdbrekens. Zeker niet waar het de dagelijkse, schaalbare techniek op de winkelvloer betreft. Herco Boer, CFO en Marco van der Zalm, IT-manager van COOP focussen liever op nieuwe mogelijkheden in technologie om bijvoorbeeld de dialoog met de klant te verbeteren.

Zorgenvrije IT biedt COOP gelegenheid om op te schalen

Herco Boer: “Groei is onze strategie, in letterlijke zin zelfs. We hebben in acht jaar ruim 120 nieuwe winkels toegevoegd: 20 Super de Boer-winkels, 50 C1000 filialen en deze zomer komen daar 51 voormalige Emté-winkels bij. Het logistieke landschap verandert sterk, COOP groeit eind 2019 van 265 naar 320 winkels. Ik denk dat we qua aantal winkels een vierde of vijfde positie in Nederland innemen. We groeien al vijf jaar harder dan de markt en nemen qua inkooppositie bij Superunie een steeds groter aandeel af.”

Wat maakt COOP anders?

Herco Boer: “Het onderscheid zit vooral in de ontwikkeling van het merk, daarin wordt veel geïnvesteerd. Om COOP als merk naar een herkenbaar niveau te brengen, voeren we sinds vorig jaar de mediacampagne: samen maak je het verschil. COOP zit inmiddels 125 jaar in de haarvaten van onze samenleving, de winkel is van iedereen. Dat is ons DNA. Lokale herkenbaarheid blijft relevant. Kijk naar de statiegeldacties van COOP-filialen voor de goede doelen in het dorp of de wijk waar de winkel is gevestigd. Sympathiek en effectief, we zijn de enigen die dat structureel zo doen.”

Zelfscan-25

Groei vraagt om innovatie in technologie

Marco van der Zalm: “Wendbaarheid is relevant. De belangrijkste vraag waarover ons team zich buigt, is hoe we onze groei kunnen faciliteren. COOP heeft een voorsprong op de markt. Dankzij SAP is het landschap klaar voor schaalvergroting. Schaalvergroting blijft het beleid van COOP. Binnen zo’n strategie mag IT geen belemmerende factor voor groei vormen.”
Herco Boer: “Retailers kijken naar efficiency. Hoe kunnen processen slim worden ingericht, op welke plekken in de keten kan inzet van techniek meerwaarde bieden? En we kijken uiteraard ook naar manieren waarop we de dialoog met onze klant kunnen verbeteren.”
Marco van der Zalm: “Veiligheid en continuïteit zijn actuele thema’s, zeker ook in de omgeving van e-commerce. We zoeken naar ruimte voor innovatie op dat gebied.”
Herco Boer: “Dat vereist soms taaie investeringen. Maar uiteindelijk dient het wel een belangrijk doel: de performance van technologie moet gewoon goed zijn. Hierin is Simac voor COOP een betrouwbare partner. We hebben de verantwoordelijkheid voor de gehele kantoorinfrastructuur achter onze techniek drie jaar geleden bij Simac neergelegd. Simac voert het beheer en verzorgt de monitoring op processen, onze rol blijft steeds meer beperkt tot de regie. Door die verschuiving van verantwoordelijkheden, ontstaat bij ons ruimte om nieuwe dingen uit te proberen.”
Marco van der Zalm: “Ook kantoorautomatisering en 24/7 beveiliging van onze systemen is door Simac opgepakt. Dat is van grote betekenis. Gebruikers accepteren simpelweg niet meer dat iets het niet doet, techniek moet werken. Ondanks groei kunnen we bedrijfsprocessen optimaal volgen. In control blijven met leveranciers is van levensbelang.”
Herco Boer: “Realtime werken wordt de standaard. Onze besteladviezen zijn volledig geautomatiseerd. Dankzij SAP vragen voorraadbeheer en het verstrekken van informatie geen extra handelingen. We kunnen razendsnel bijsturen in elke behoefte.” 

Maar hoe zit het met de techniek in de nieuwe,  voormalige Emté-filialen?

Marco van der Zalm: “Dat wordt een monsterklus.  In zeven tot tien dagen moet elke winkel volledig worden omgebouwd. In look & feel wordt het COOP, maar ook qua techniek wordt alles straks één systeem. Die transitie moet gesmeerd lopen, de klant accepteert niet dat ‘zijn’ winkel lang gesloten is of hapert. Met de concurrentie om de hoek ben je klanten anders snel kwijt. Simac ondersteunt COOP in deze operatie. Van back-office tot wireless toepassingen.”
Herco Boer: “Techniek is crucialer dan ooit. Datalijnen moeten meteen functioneren, de infrastructuur moet zijn getest, de monitoring van de koeling moet honderd procent zijn en de flessenautomaat moet werken. Net als de zelfscan en de functies die de Staatsloterij en PostNL in de winkels hebben. Het geheel aan processen dat afhankelijk is van datalijnen wordt steeds groter.”
Marco van der Zalm: “Simac helpt met de basis, een goede infrastructuur. Ondertussen kijken wij naar nieuwe functionaliteiten, naar manieren om winkelen bij COOP beter en leuker te maken. We bereiden ons voor op de toekomst, sorteren al voor richting 2025. Met slimme  camerasystemen of toepassingen van het internet of things. Zoals een zelfdenkende koeling. Techniek maakt veel mogelijk, ook in het supermarktlandschap.”
Herco Boer: “Dankzij Simac hebben we intern meer ruimte voor beleidsontwikkeling en dus regie op de toekomst. Simac helpt ook goede selecties te maken in partners waarmee we een samenwerking kunnen aangaan. Ze kennen de retail goed, begrijpen wat nodig is. Dat werkt, vooral in de hitte van de dag, als zaken die ons minder bekend zijn door een partner met kennis kunnen worden uitgezocht.” 

Zelfscan

In de connectie met de klant wil COOP vooruit

Herco Boer: “Vanzelfsprekend! Je smartphone maakt zoveel meer mogelijk. We willen contact lang voordat de klant bij de kassa staat. Communicatie tijdens de shopping trip dus. Met aantrekkelijke en persoonlijke aanbiedingen, suggesties die er voor jou als unieke klant toe doen. Daar zijn mogelijkheden voor, ook via de selfscan. Door de klantenkaart te integreren in de smartphone kunnen we loyaliteit verbreden, nog persoonlijker worden, écht verrassen.”
Marco van der Zalm: “Het dwingt ons tot ontwikkeling van beleid, met het oog op bescherming van klantgegevens, van privacy. Iedereen wil alle data dolgraag hebben, daar moeten we als organisatie scherp op letten. We voldoen aan de AVG-richtlijnen voor datagebruik. Uiteindelijk bepaalt alleen de klant zelf waar zijn data naartoe gaan.”

Waar ligt nog meer uitdaging?

Herco Boer: “In logistiek binnen omnichannel. In non-food heeft dat een enorme vlucht gekregen, maar hoe gaat dat in de foodbranche landen? COOP doet volop mee, dankzij bijvoorbeeld een bestel-app kun je je boodschappen met gemak thuis laten bezorgen. Onze wens is de fysieke- en onlinewereld optimaal te koppelen, de klant een en dezelfde ervaring bieden. Met boodschappenlijstjes op herhaling en slimme persoonlijke tips. Zoals bijvoorbeeld een waarschuwing wanneer er noten in het gekozen product zijn verwerkt terwijl wij uit het profiel van de klant kunnen opmaken dat hij daarvoor een allergie heeft. Ook informatie over aard en oorsprong van een product delen we graag. Daarin zijn onze klant en onze leden in toenemende mate geïnteresseerd.”
Marco van der Zalm: “Online kan veel, uitdaging is dat naar de winkelvloer te brengen. Recepten online plaatsen en terugvertalen naar wat je op de winkelvloer ervaart. We gaan werelden koppelen.”
Herco Boer: “En we kijken vooruit, zoals we deden naar de COOP Future Store in Milaan, twee jaar geleden. Beleving bieden, terug naar de oorsprong van producten, lekker vers van dichtbij: dat is waar het steeds meer om draait. Het verkorten van de voedselketen, met meer lokale producten, is een trend die overal terugkomt.”

COOP sorteert voor op mega-stores? 

Herco Boer: “Nee, we houden ook onze kleinere winkels. Er komt zelfs een concept bij: de stadswinkel. Gemakswinkels, die op urban-hightrafficlocaties worden geopend. Met een centrale keuken in de winkel, verse producten voor ontbijt en lunch. En inmiddels ook met voorbereide ingrediënten om het diner thuis samen te stellen. We gaan dit jaar richting tien van deze winkels,  in grote en middelgrote plaatsen.”

Wat is de rol van Simac hierin?

Marco van der Zalm: “Simac is gate-keeper en biedt support. Van netwerk tot bekabeling. We geven hen het vertrouwen. Ook omdat we weten dat Simac de partijen kent die nodig zijn en alles weet over IT en dienstverleners. Dankzij de rol die Simac in onze dagelijkse business pakt, kan COOP opschalen.”
Herco Boer: “Simac snapt wat retail is, neemt op elk niveau verantwoordelijkheid. Problemen worden opgelost. Binnen de foodbranche moet je toegewijd zijn, voor de klant willen gáán. Op basis van die houding hebben we mede voor Simac gekozen.”

Benieuwd naar onze retail oplossingen? Check onze retail services.
Alles over retail services

 

Lees ook

 

Auteur: Simac Redactie


COOP-Amersfoort-opening-92.jpg
Deel deze pagina
   

Geef uw reactie